Hamilelikte 36 Haftalık Bebek Kilosu Nedir?

Hamilelikte 36 Haftalık Bebek Kilosu Nedir?

Hamilelikte 36 Haftalık Bebek Kilosu Nedir?

 

 Hamile kadınların gebeliğinin 36. haftası, kritik bir eşiktir. Doğuma yaklaşık 1 ay kalmıştır. Anne adayı bu süre içinde daha dikkatli ve daha hassas hareket etmek zorundadır. Bu hafta içinde fizyolojik bazı değişiklikler görülür. Bu, aynı zamanda doğumun yaklaştığının habercisidir. Bu haftadan sonra doktor kontrolleri aksatılmamalı; yaklaşan doğuma psikolojik olarak hazır olmak için gerekirse uzman desteği alınmalıdır. Gebelikte 36 haftalık bebek kilosu ve boyu, doğuma kadar geçecek son 1 aylık sürede bir miktar daha artar.

 Gebelikte 36. Haftanın Önemi

 

 Hamilelikte doğum, genel olarak 40. haftada gerçekleşir; ancak bazı durumlarda gebelik sonlandırılabilir. Doktorun önerisi çerçevesinde 38 hafta 5 gün hamilelikten sonra sezaryen veya yapay sancı ile doğum olabilir. Bununla birlikte 36 haftalık bebekler, artık erken doğum ya da “prematüre” statüsünde değildir. 36 haftadan sonra adım adım doğum yaklaşır. Her hafta doktor kontrolü yapılır. Anne adayının heyecanı 36 haftadan sonra daha da artar.

 

 36 Haftalık Bebek Boyu

 

 Hamileliğin 36. haftasında bebeğin boyu 45-46 santimetreye ulaşır. Bu süreden sonra doğuma kadar bebek boyu  birkaç santimetre daha uzayacaktır.

 

 

36 Haftalık Bebek Kilosu

 

Normal bir gebelikte 36 haftalık bebek kilosu, 2 kilo 600 gram ya da 2 kilo 800 gram arasındadır. Bu haftadan sonra bebek, doğuma kadar geçen sürede her hafta 200 ya da 250 gram kilo alır. Gebelik normal sürede sonlandığında 40. haftada bebeğin kilosu 3 kilogram ile 3,5 kilogram arasında değişecektir.

 

Gebeliğin 36. Haftasında Neler Olur?

 

 Gebeliğin 36. haftası hem anne hem de bebek için kritik bir aşamadır. Bebeğin doğum kanalına girmesi     ile annenin fizyolojik durumunda bazı değişiklikler görülür.

 Peki, gebeliğin 36. haftasında neler olur? 

  •  Hamile kadının karnı 36. haftada aşağı iner. Bunun sebebi, bebeğin doğum kanalına girmesidir.
  •  Bu hafta içinde annenin rahmi, en yüksek konumuna ulaşır. Bu durum mide ve akciğere baskı yapar. Bu sebeple gebe kadınlarda nefes darlığı, mide yanmaları, kas ve iskelet ağrıları görülebilir.
  • Bu haftadan sonra bebek solunum pratikleri yapmaya başlar. Bütün organlar tam fonksiyonla çalışır.
  • 36 haftalık bebek kilosu ve boyu ultrasonla ölçülebilir.
  • 37. haftada bebek doğum kanalında daha da aşağı iner ve karın bölgesi rahatlar.
Etiketler: 36 Haftalık Bebek Kilosu
Ekim 18, 2020
Listeye dön
Çerez Kullanımı